mapa kde nas najdete

Apartmány Razula
Velké Karlovice 690, 756 06

GPS
49°22'10.016"N, 18°21'20.778"E

 


Krásně je na Valašsku :-)

exterier logo_1

leto logo_1Apartmány Razula na Facebooku Fotogalerie Kalendář akcí
Úvod O Razule a okolíV okolíCyklostezka Bečva

Cyklostezka Bečva

01_small

Doslova od pramenů do údolí napříč Valašskem a Hanou – takový výlet dopřeje cyklistům jedna z nejvýznamnějších cyklo-novinek v tuzemsku, Cyklostezka Bečva. Jednotlivé úseky ambiciózního projektu se postupně otvírají. Cyklojízda, slavnostní otevření a bohatý doprovodný program je naplánován na první sobotu v měsíci září, konkrétně tedy na 4. září.

Cyklostezka Bečva je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak pro náročnější sportovce.

Celá cyklostezka Bečva v plánované délce 141 kilometrů je průjezdná již z více než dvou třetin – a zbytek snadno překonáte po málo frekventované silnici či polní cestě. Záleží jen na vás, jestli vyrazíte na vícedenní výlet, nebo si uděláte kratší rodinnou vyjížďku k zajímavým cílům na některém z vybraných úseků.

Cyklostezka Bečva „startuje“ na dvou místech – ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku, odkud pak vede po březích Vsetínské Bečvy, a v sousedním beskydském údolí v obci Horní Bečva, odkud lemuje Rožnovskou Bečvu.

Obě větve se sbíhají ve Valašském Meziříčí a trasa pak pokračuje podél Bečvy až k soutoku s řekou Moravou u Tovačova. V dlouhodobějším plánu je její protažení až ke Kroměříži. Tam by se mohli cyklisté napojit na již dokončenou páteřní cyklostezku podél Baťova kanálu, která je dlouhá 80 kilometrů a vede až na jih do Hodonína.

Okolím Rožnova také na bruslích

02_small

Pro jednodenní rodinný výlet je příjemný třeba naposledy otevřený úsek z Horní Bečvy přes Rožnov pod Radhoštěm do Zašové. Třicet kilometrů dlouhou stezku beskydským údolím díky malému převýšení snadno zvládnou i malé děti.

Ty si jistě během výletu vynutí delší zastávku v rožnovském Gibon parku, do kterého vás cyklostezka Bečva brzy zavede. Zábavní areál leží hned u stezky a láká na lanové centrum, minigolf, dřevěné prolézačky, hrady a skluzavky, skákací hrady, trampolíny, zorb a další atrakce. Rodiče zatím mohou posedět na venkovní zahrádce.

Některou místní specialitu si můžete dát v Hostinci U Vašků, který je součástí Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm.

Asi o 300 metrů dál je další lákavá zastávka v podobě Valašského muzea v přírodě. Záleží na tom, kolik máte času – pokud hodně, projděte si celý skanzen včetně Valašské dědiny, která je díky ukázkám řemesel lákavá pro děti.

Pokud spěcháte, prohlédněte si alespoň areál Dřevěné městečko, který přibližuje styl bydlení v malém beskydském městečku na sklonku 19. století. Po celý rok se tu konají doprovodné programy.

Dejte si některou místní specialitu v Hostinci U Vašků, který je nejstarší stavbou skanzenu. Další část cyklostezky z Rožnova do Zašové je díky asfaltovému povrchu vhodná pro in-line brusle, navíc je zčásti osvětlená. Oceníte ji v horku i dešti, protože vede převážně pod stromy.

Brzy bude cyklostezka Bečva protažena až do Valašského Meziříčí (tamní úsek bude dokončen během prázdnin), kde se můžete osvěžit na koupališti ležícím hned u stezky, nebo třeba zajít na exkurzi do Moravské gobelínové manufaktury a vyzkoušet si tkaní gobelínů.

03_small
Ze Vsetína k dřevěnicím

Druhá „valašská“ větev Cyklostezky Bečva se otevřela na začátku prázdnin. Proti proudu řeky si po asfaltovém povrchu vyjedete ze Vsetína do 20 kilometrů vzdáleného Halenkova, později po dokončení zbylé části až do Velkých Karlovic.

Město Lipník nad Bečvou nabízí nepřeberné množství zajímavých cílů – například zvonici.

Údolí je „semknutější“ než u Rožnovské Bečvy, na dosah budete mít pastviny s ovcemi a valašské dřevěnice, pokocháte se krásou valašské přírody. Cyklostezka Bečva vám dovolí odbočit z cyklostezky do kopců na některou z hřebenových cyklotras a pokochat se výhledy do okolí, které jsou tady asi nejkrásnější.

Celá zdejší oblast nyní zažívá boom – místní obce investují do zázemí pro cyklisty a pod hlavičkou Specialized Bike Resortu nabízejí různé služby od cyklistických túr s průvodcem přes cyklopůjčovny a cyklobusy až po síť servisů a péči o kvalitní značení tras. Stezka má i vlastní webové stránky www.cyklostezkabecva.com, kde časem přibude možnost stáhnout si vybrané trasy do GPS navigace.

Hranicko: propast, jeskyně a Helfštýn

Na Hané je atraktivní třeba cyklovýšlap z Teplic nad Bečvou ke zřícenině hradu Helfštýn, dlouhý zhruba 15 kilometrů. V Teplicích nad Bečvou můžete pobýt i pár dní. Vedle toho, že se tu léčí pacienti se srdečními problémy, lázně nabízejí i relaxační a wellness pobyty.

Navštivte zdejší Zbrašovské aragonitové jeskyně, které jsou nejteplejší v ČR. Blízká Hranická propast má zase jiné prvenství – je v celé zemi nejhlubší. K Helfštýnu vás odsud cyklostezka Bečva dovede zhruba hodinu, asi třetina vede polní cestou, zbytek po kvalitním asfaltovém povrchu.

Přímo k Helfštýnu pak musíte do kopce šlápnout do pedálů. Odměnou vám bude prohlídka jedné z nejrozlehlejších zřícenin v tuzemsku, která je známá i jako bašta uměleckých kovářů a místo jejich pravidelné akce Hefaiston.

Díla kovářů zdobí celý hradní areál. A když vyšplháte také na vyhlídkovou věž, máte Hanou jako na dlani.

Z Přerova na Jadran

Cyklostezka Bečva příjemně spojí poznávání s koupáním při zhruba 17kilometrovém výšlapu z Přerova do Lipníku nad Bečvou – či opačným směrem. Mezi Lipníkem a Osekem nad Bečvou se osvěžte ve vodě nebo v hospůdce na břehu umělého jezera Osecký Jadran. Vzniklo vytěžením písku, voda si zde drží výbornou kvalitu i ve vedrech a v létě se zahřívá až na 25 stupňů.

04

Na dohled odsud je úhledné starobylé městečko Lipník nad Bečvou s kouzelným historickým centrem. Každý den kromě pondělí v 10 a 14 hodin můžete vyrazit na prohlídku s průvodcem, a to zcela zdarma (zajišťuje infocentrum na náměstí).

Město nabízí nepřeberné množství zajímavých cílů – například zvonici, zámek, židovské památky či staré hradby. Rozhled do okolí oceníte z vyhlídkové věže kostela, která je zvláštní tím, že ji předkové postavili křivě. Je vychýlena z osy o téměř půl metru.

Zdroj: Martina Žáčková, Právo